anse
11 بهمن 1401 - 21:21

کمبود زیرساخت‌های آموزشی البرز به علت مهاجرت‌پذیری بیشتر شده است

کرج- مدیرکل آموزش و پرورش البرز گفت: کمبود زیرساخت‌ها به علت مهاجرت‌پذیری البرز در حوزه آموزش و پرورش ناحیه چهار و فردیس بیشتر است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی حجرگشت عصر سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به فقر فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی در استان، اظهار کرد: کمبود زیرساخت‌ها به علت مهاجرت پذیری البرز در حوزه آموزش و پرورش ناحیه چهار و فردیس بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: جهاد مدرسه سازی به همت استاندار البرز و حمایت خیرین و دولت در البرزتشکیل شده که در فاز اول ۱۰۰ مدرسه و در فاز دوم ۲۰۰ مدرسه ساخته می‌شود.

وی بیان کرد: برای ساخت فضاهای آموزشی در البرز به اختصاص زمین از سوی خیران، شهرداری‌ها و راه و شهرسازی استان داریم تا بتوانیم سرانه فضای آموزشی را در استان افزایش دهیم.

حجرگشت با بیان اینکه استان البرز بیش از ۵۲۰ هزار دانش آموز و ۳۵ هزار فرهنگی دارد، افزود: البرز با کمبود نیروی انسانی به دلیل رشد سالانه دانش آموزی و همچنین بازنشستگی معلمان نیز مواجه است.

وی یاد آور شد: در ایام الله دهه فجر ۱۷ مدرسه و تا پایان سال ۳۰ مدرسه دیگر در استان البرز افتتاح می‌شود.

وی ادامه داد: در زمینه فضای ورزشی حدود ۵۰ مدرسه درون مدرسه‌ای در البرز در حال انجام است که ۲ سالن آن در کرج و فردیس آماده شده است و ۲۷ زمین چمن مصنوعی هم در مدارس آماده بهره برداری می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش البرز عنوان کرد: استان البرز دارای ۲ اردوگاه دانش آموزی و ۱۱ کانون فرهنگی تربیتی به منظور برگزاری اردوها و فعالیت‌های فوق برنامه در خارج از ساعت رسمی آموزش و پرورش برای دانش آموزان است و برای اولین بار دبیرخانه پرسش مهر ریاست جمهوری به استان‌ها واگذار شد که دبیرخانه این رویداد مهم ملی در استان البرز مستقر است تا آثار دانش آموزان در بیست و سومین دوره پرسش مهر ریاست جمهوری جمع آوری و مورد داوری قرار گیرد و در همایشی از برگزیدگان آن در استان تجلیل شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به قرارگاه جهادی عدالت تربیتی و نصیب آموزشی برابر درالبرز پرداخت و گفت: در این قرارگاه به دنبال گروه‌های جهادی هستیم تا با جدیت و تلاش بیشتری در راستای اهداف و خدمات آموزشی و مشاوره‌ای به دانش آموزان در مناطق کم برخوردار استان بویژه کودکان بازماندگان از تحصیل گام برداریم و همچنین دانش آموزان البرز در المپیاد علمی سال گذشته ۱۵ مدال کسب کردند اما امسال تا کنون در المپیادهای علمی موفق شدند ۳۳ مدال رنگارنگ را به خود اختصاص دهند.

حجرگشت با اشاره به اینکه برای تجهیز ۱۲۵ هنرستان فعال در البرز ۸۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده است، بیان کرد: گرایش دانش آموزان استان به هنرستان نیز نسبت به سال گذشته یک و نیم درصد افزایش یافته است که از میانگین کشوری بالتر هستیم.

وی به مخالفت آموزش و پرورش استان البرز نسبت به غیر حضوری شدن مدارس البرز پرداخت و یادآورشد: دانش آموزان در دوران کرونا بویژه در بخش تربیتی آسیب دیدند لذا در مسیر کیفیت بخشی آموزشی نباید به دلایل مختلفی همانند آلودگی هوا و مدیریت گاز در فصل سرما، آموزش حضوری به غیر حضوری سوق داده شود.

مدیرکل آموزش و پرورش البرز به اجرای ۳۵۰ برنامه شاخص ویژه ایام الله دهه فجر اشاره کرد و گفت: این برنامه‌های با محوریت تبیین و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و امید آفرینی در مدارس استان برنامه ریزی شده است.

حجرگشت تاکید کرد: فعالان حوزه تعلیم و تربیت باید زبان نسل جدید را یاد بگیریم و با انجام کارهای تربیتی از آسیب دیدگی آنان در مقابل توطئه‌های دشمنان پیشگیری کنیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1011240