anse
11 بهمن 1401 - 16:10

از خرید موبایل تا استودیوی میلیاردی؛ در نشست استیضاح شهردار بجنورد چه گذشت؟

نشست استیضاح و پرسش و پاسخ اعضای شورای شهر بجنورد با جواد حمیدی شهردار مرکز استان در فضای پر تنش٬ برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد٬ پس از کش و قوس‌های رسانه‌ای شهردار و اعضای شوای شهر بجنورد٬ نشست استیضاح شهردار بجنورد در صحن علنی شورای اسلامی شهر برگزار شد. عدم پاسخ‌دهی شهردار به مطالبات مردم و شورای شهر٬ خرج‌های بدون مصوبات شورا٬ عدم ایجاد درآمدهای پایدار شهری و حاشیه‌هایی از شیوه مدیریت شهرداری بجنورد٬ مهم‌ترین سوالات اعضای شورای شهر از شهردار مرکز استان بود.

از املاک شهرداری تا استودیوی نجومی!

مهدی معلم عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر در این نشست با اشاره به قانون جدید اجاره نامه‌های موقوفه ها و رای دادگاه در ابطال اجاره بلند مدت املاک پارک بش قارداش و همچنین بابا امان، خواستار پاسخ شهردار در این خصوص شد.

اعظم السادات افشین فر رئیس کمیته بانوان و خانواده در نطق خود با اشاره به قانع نشدنش از  طرح سئوالات گذشته و پاسخ کتبی شهردار در باره هزینه‌های انجام شده٬ اظهار داشت: استودیوی شهرداری به مبلغ 1 میلیارد تومان  بدون اطلاع شورای اسلامی و رعایت اولویت ها انجام‌شده و همچنین پرونده ملک واقع در چهارراه صیاد شیرازی ارجاع شده به کمیسیون ماده 5 بدون رعایت روال قانونی و  مصوبه شورای شهر انجام شده و شهردار باید پاسخگو باشد.

 یوسف مغروری عضو هیات رئیسه و خزانه دار شورای اسلامی شهر نیز در نطق خود از 11 مورد ایراد امنیتی در پارک آفرینش ( پارک بانوان ) خبر داد که قابل رفع نبوده و خواستار پاسخ شهردار در خصوص شفاف سازی هزینه های انجام شده در این پروژه شد و گفت: شهردار باید در خصوص عدم اولویت در خرید دو عدد موتور سیکلت، گوشی همراه٬ اجرای پروژه زیست شبانه در پارک دانشجو، قرارداد 7 میلیاردی شهرداری با دانشگاه کوثر در حوزه عمران، سند راهبردی پنج ساله شهر بجنورد، ایجاد فضای تجاری در شهر بازی، عدم اصلاح ورودی دوشنبه بازار و پروژه خرید دوربین های نقشه برداری پاسخگو باشد.

سید محسن موسوی رئیس مرکز آموزش و پژوهش های شورای اسلامی شهر نیز در این جلسه بیان داشت: بعضی از نقدهایی که به شهردار بجنورد توسط برخی اعضا مطرح می‌شود  مربوط به ضعف‌های شورای شهر نیز هست. بحث موارد برنامه و بودجه ای‌ و پروژه‌های سرمایه گذاری  متوجه کمیسیونی است که برعهده رئیس کمیسیون و اعضای آن است. پروژه احداث موج‌های آبی در گلستان شهر ، لایحه پیشنهادی بودجه شهرداری و سازمان های تابعه در سال 1402 از مواردی بود که به آن اشاره نمود که دارای تاخیر مصوبه  در این کمیسیون است.

احمدرضا یزدانی رئیس کمیسیون حقوقی٬ نظارت و پیگیری شورا نیز در این نشست با اشاره به بیانات مهم رهبری، نقدها را سازنده خواند و افزود: اگر در خصوص کمیسیونی کوتاهی صورت می پذیرد این کوتاهی‌ها از سوی همه اعضا است. اولویت ما انجام امور مهم و رفع مشکلات مردم می‌باشد که برای این مهم٬ کمیسیون کارویژه نیز تشکیل داده‌ایم.

شهردار: قبلاً پاسخ سوال‌های شما را دادم!

پس از سوالات اعضای شورای شهر٬ نوبت به شهردار بجنورد رسید و جواد حمیدی راوری در پاسخ به برخی این سوالات اظهار داشت: سوالاتی که مطرح شده بود را در موعد مقرر به صورت مکتوب پاسخ دادم.

وی افزود: راه‌اندازی استودیو، حرکت در مسیر جهاد تبیین بود. در بحث استودیو به تاکیدات رهبری برای عمل به جهاد تبیین ورود کردیم و پیشنهاد مدیران مجموعه بود که به این سمت حرکت کنیم و در این خصوص750 میلیون تومان هزینه شد هاست نه یک میلیارد تومان!

شهردار بجنورد در توضیح سایر مسائل افزود: پرونده ملک چهار راه صیاد شیرازی می‌تواند برای شهر درآمد داشته باشد. مالک این زمین درخواست پروانه کرده بود که درآمد 45 میلیارد تومانی برای ما داشت اما با توافقات و جلسات مختلف و دادن امتیازات مختلف نظیر پارکینگ در طبقات، تراکم، تغییر کاربری و سطح اشغال، مبلغ این اقدام را به 200 میلیارد تومان رساندیم که با تخفیف، 170 میلیارد تومان عاید شهرداری می‌شود. این موضوع همچنین نیاز به مصوبه شورا نداشت که به صحن بیاید. جزو اقداماتی است که در کمیته فنی و کمیسیون ماده 5 انجام می‌شود.

وی افزود: درباره موقوفه بابا امان، حق اجاره بیش از 10 سال در این مجموعه براساس قانون جدید وجود ندارد و باید هر 10 سال تمدید شود که براین اساس، سال آینده که قرارداد اجاره آن به اتمام رسید، مجدد منعقد خواهد شد.

حمیدی درباره پارک آفرینش بیان داشت: ایجاد و تبدیل پارک آفرینش به پارک بانوان با نظر اعضای شورا اسلامی بوده و  بنده مجری تصمیم شورای شهر بودم و اقدامات را انجام دادم. اگر ایراد قانونی یا مشکلی در اجرا وجود دارد قطعا مقصر آن بنده هستم. اگر هم ایرادات امنیتی دارد آن را اعلام کنید.

شهردار در ادامه با بیان اینکه برای شهر در صدد ایجاد درآمدهای پایدار هستیم٬ گفت: موضوع سند راهبردی هم مناقصه آن یکبار برگزار شد اما برنده‌ای نداشت که با بخشنامه‌ای جدید روند سند راهبردی تغییر داده شد. در خصوص اصلاح ورودی دوشنبه بازار نیازمند ردیف اعتبارات در متمم بودجه بودیم که به تازگی تصویب شده است .  ما طی 15 ماه گذشته 40 غرفه برای درآمد پایدار شهرداری ایجاد کرده‌ایم که احداث غرفه در چهارراه آتش نشانی، خیابان رسالت و نگین از جمله این موارد است.

وی درباره موضوعات مطرح شده درباره خرید موتورسیکلت نیز گفت: با ردیف‌های اعتباری که وجود دارد و به جهت بالا بردن توان لجستیکی شهرداری اقدام شده است.

به گزارش تسنیم٬ در پایان این نشست برای استیضاح شهردار و قانع شدن اعضا نسبت به سوالات مطرح شده٬ رای گیری انجام شد که 4 نفر از اعضا از پاسخ‌ها قانع نشده و سایرین قانع شدند و به این ترتیب روند استیضاح شهردار بجنورد٬ فعلا متوقف شد!

انتهای پیام/311/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1010414