anse
11 بهمن 1401 - 16:19

افزایش تولید برق اروپا از انرژی خورشید و باد در سال ۲۰۲۲

بر اساس ارزیابی‌های یک اندیشکده مهم غربی تولید برق اروپا در سال گذشته از انرژی‌های خورشید و باد افزایش چشمگیری داشته و برای اولین بار از تولید برق با گاز پیشی گرفته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه اشپیگل، در سال 2022، برای اولین بار در اتحادیه اروپا، برق بیشتری از باد و خورشید نسبت به گاز تولید شد. بر اساس تجزیه و تحلیل اندیشکده Ember Climate، حدود 22 درصد از برق اتحادیه اروپا در سال گذشته از انرژی خورشیدی و بادی تامین شده است که به نسبت گذشته بیش از هر زمان دیگری است. در سال 2021 این میزان حدود 19 درصد بود. از سوی دیگر، تقریباً 20 درصد از ترکیب برق اتحادیه اروپا از گاز تأمین شد که تقریباً یک درصد کمتر از سال2021 است. طبق بررسی Ember Climate، در مجموع 623 تراوات ساعت (TWh) از باد و خورشید در سال گذشته به دست آمده است.

بر اساس ارقام این اتاق فکر، آلمان بیشترین انرژی بادی و خورشیدی را در سال 2022 تولید کرده است و 126 تراوات ساعت از باد و 59 تراوات ساعت از خورشید انرژی تولید کرده است. با این حال، سهم انرژی بادی و خورشیدی در ترکیب برق آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا کمتر بود.

در زمینه تولید انرژی از خورشید هلند با 14 درصد از کل ترکیب برق، پیشتاز است و پس از آن یونان و مجارستان (هر دو 13 درصد) قرار دارند. بر اساس این ارقام، آلمان تقریباً ده درصد برق خود را از خورشید و 20 درصد از باد تولید می کند. طبق بررسی Ember Climate، دانمارک با بیش از 50 درصد سهم انرژی بادی پیشتاز است و پس از آن لیتوانی با تقریبا 40 درصد و ایرلند با حدود 35 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

بر اساس این تحلیل، اتحادیه اروپا در سال گذشته 203 تراوات ساعت برق از خورشید تولید کرد که 39 تراوات ساعت بیشتر از سال 2021 بود که معادل 24 درصد افزایش است. این دو برابر رکورد قبلی است. بر اساس محاسبات، به این ترتیب می توان از خرید گاز حدود 10 میلیارد یورویی جلوگیری کرد.

بر این اساس، 20 کشور از 27 کشور اتحادیه اروپا در سال 2022 بیش از هر زمان دیگری انرژی خورشیدی تولید کردند. آلمان، اسپانیا و لهستان، در میان دیگران، بیشترین پیشرفت را در افزایش سیستم های خورشیدی داشته‌اند.

همچنین 420 تراوات ساعت برق از باد در اتحادیه اروپا در سال گذشته تولید شد که 33 تراوات بیشتر از سال 2021 است. افزایش انرژی باد به دلیل افزایش قابل توجه در آلمان، و همچنین در سوئد و لهستان بود.

"دیو جونز"، کارشناس داده Ember اظهار داشت: این بحران بدون شک انتقال و تحول انرژی در اروپا را تسریع کرده است. به گفته وی انتقال انرژی از بحران انرژی قویتر ظاهر می شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1010448